Šest zlatých medailí, 160 draftovaných hráčů. Americký program slaví úspěchy
Na šampionátu inkasovali jen čtyřikrát a v Brně chtějí urvat už sedmou zlatou medaili z posledních jedenácti mistrovství. Hokejisté Spojených států v kategorii osmnáctek kralují světu. A jaký je zdroj jejich úspěchů? Projekt s tajemnou zkratkou NTDP.
V roce 1996 založili Američané takzvaný Národní hokejový program (National Team Development Program), který se stará o rozvoj hokejistů do osmnácti let. „Po patnácti letech programu máme 160 draftovaných hráčů, to není špatné,“ chlubí se v rozhovoru trenér amerického týmu Danton Cole.
Mimo jiné v programu vyrostla jména jako Patrick Kane, Jack Johnson nebo Phil Kessel.
Jaká je hlavní myšlenka programu?
Začalo to před patnácti lety. Svaz chtěl zlepšit projev reprezentace na mezinárodních akcích a dosáhnout vyšších úspěchů. Založil proto program, kde mohou děti trénovat, zlepšovat se a kam se mohou těšit. Kluci jsou z projektu nadšení.
Jak funguje projekt funguje?
Pětačtyřicet hráčů chodí spolu v Michiganu na jednu střední školu. Trénují, mají mimohokejové aktivity, a samozřejmě vzdělání. Je to taková hokejová akademie. Skvělé místo, kde mohou růst.
Jak dlouho spolu hokejisté jsou?
Je to dvouroční program. Máme týmy do sedmnácti a osmnácti let.
Proti komu ta mužstva nastupují v zápasech?
Hrají v juniorské lize NCAA a samozřejmě na mezinárodních soutěžích.
Teď na brněnském šampionátu jsou je tým složen pouze z hráčů NTDP?
Ano, kromě jediného...
Je podle vás program úspěšný?
Určitě. Máme hodně úspěchů na mezinárodních turnajích a pořád se zlepšujeme. Hokejisté si navíc vedou dobře i po programu. Za patnáct let prošlo 160 hráčů NHL, to je docela dobrý.
Pomůže to k zlepšení výsledků seniorské reprezentace?
Těžko předpovídat. V národním mužstvu se objevuje stále víc lidí z programu, ale vždycky záleží, které týmy zrovna hrají play-off a kteří hokejisté jsou zranění. V seniorském hokeji je spousta věcí, které nemůžeme ovlivnit.
Mohl by takový systém fungovat i v jiných zemích?
Jestli se chtějí další země pustit do něčeho podobného, tak si musí promyslet celou strukturu reprezentační přípravy. Také samozřejmě záleží na místní federaci. Americká asociace se o program stará od shora dolů a odvádí dobrou práci. Věří tomu a poskytuje prostředky, čas a energii. Jinak by to nefungovalo. Nemůžete prostě jen říct: Hele, založíme tým. A poskládat skupinu dětí. K takovému programu potřebujete opravdovou podporu.
Nejlepší brankář: Collin Olson (USA)
Nejlepší obránce: Matt Dumba (CAN)
Nejlepší útočník: Filip Forsberg (SWE)